DOĞA PARAYLA KORUNMAZ

DOĞA PARAYLA KORUNMAZ
7 Ocak 2019 tarihinde eklendi, 87 kez okundu.

‘Doğa parayla korunmaz’

Kentin nabzını tutarak çözüm önerileri sunan kuruluşlardan Edirne Kent Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük, yeni yılla birlikte başlayan poşet yasağının Türkiye için olumlu bir gelişme olduğunu ifade ederek doğaya zarar veren bu poşetlerin üretilmemesinin en kalıcı çözüm olacağını dile getirdi… Poşetin para ile satılmasının yanlış ve eksik bir uygulama olduğuna dikkat çeken Gökerküçük; “Bu uygulamayla parası olan poşet kullanabilir, fabrikasının zehrini doğaya salabilir, tarlasına zehri saçabilir, çöpünü sokağa atabilir mantığı ortaya çıkıyor ama doğru değil. Çünkü doğa parayla korunmuyor” dedi…

 

Haberin Yayın Tarihi: 07-01-2019 07:40

‘Doğa parayla korunmaz’

Olgay GÜLER

Ülke genelinde yeni yılla birlikte başlayan poşet yasağı hakkında halen tartışmalar ve kafa karışıkları devam ederken, Edirne için çalışmalar ve etkinliklerini sürdüren kuruluşlarından Edirne Kent Konseyi (EKK) Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük de konuyla ilgili düşüncelerini Hudut okuyucuları için paylaştı.

Yeni yılla birlikte başlayan poşet yasağının Türkiye için olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden EKK Başkanı Gökerküçük, tek bir poşetin bile doğaya bırakılmasına karşı olduğunu dile getirdi. Doğaya zarar veren bu poşetlerin üretilmemesinin en kalıcı çözüm olduğunu söyleyen Gökerküçük, Türkiye’deki uygulamada bir samimiyet sorunu olduğunu belirtti.

“SAMİMİYET SORUNU VAR”

Doğayı koruma amaçlı başlayan uygulamada poşetin tümüyle yasaklanması gerektiğini ifade eden Gökerküçük; “Yasaklamak iyi ama samimiyet sorunu var. Amaç,  gerçekten sıfır atık, doğa koruma gibi anlamlı olsaydı poşet tümüyle yasaklanır ve çözümü de aynı anda sunulurdu. İktidar bir taş ile çok kuş vurmayı biliyor. Görüyoruz; 2019 bütçesi kemerleri daha da sıkma üzerine yapılandı,  hayat pahalılığı, vergi artışları, iç ve dış güvenlik durumu ve daha yüzlerce soruna karşı ses çıkaramayan bizler poşet yasağına karşı binbir çeşit fikir üretme, tepki koyma, destek verme gibi gereksizce oyalanıyoruz” dedi.

“PARALI POŞET UYGULAMASI ÇOK EKSİK”

Poşetin ücretli olmasından çok üretilmemesi ve üretilenin de özel amaçlar dışında kullanılmaması gerektiğini dile getiren Gökerküçük; “Poşetin ücretli olmasından çok üretilmemesi ve üretilenin de özel amaçlar dışında kullanılmaması en doğru karar. Pazar ve market alışverişlerinde poşet yerine kullanılması gerekenleri de poşeti yasaklayanlar topluma sunmalıydı. Bu nedenle paralı poşet uygulamasını her şeye rağmen çok eksik de olsa olumlu buluyorum. Eskiden poşet mi vardı? Filelerimiz, pazar arabalarımız, kâğıt keselerimiz, bez torbalarımız hemen devreye girmeli” diye konuştu.

“KATILIM PAYINA İNANMAK İSTİYORUM AMA İNANAMIYORUM”

Poşetlerden alınan fiyattan her 15 kuruşun ‘Geri Kazanım Katılım Payı’ olarak yeni çevreci projelere ayrılacağı uygulamaya inanmadığını belirten Gökerküçük; “Evet, sıfır atık dedikleri projeye göre geri kazanıma aktarılacağı söyleniyor. Ne kadar güven veriyor? Devlet organlarına güvenin en dibe vurduğu yılları yaşıyoruz. Ne yazık ki dün de bugün de devleti yönetenler biz yurttaşlara güven vermez durumda. O nedenle bu gelirin de geri kazanım katılım payı olacağına inanmak istiyorum ama inanamıyorum. Kaldı ki devletin anayasal görevidir sağlıklı bir ortam yaratmak. Bunun için vergi topluyor. Herşeyin maliyeti katılım payı olarak yurttaştan alınacak ise vergi vermeyelim. Her hizmetimizi para ile yaptıralım” şeklinde konuştu.

“DOĞAYI KORUMADAN ÖNCE ESKİ HALİNE GETİRELİM”

Doğanın korunmasından önce eski haline getirilmesi gerektiğini söyleyen EKK Başkanı Gökerküçük; “İktidarın gerçekten sıfır atık niyeti varsa ekolojik bir bakış açısıyla toptan başlayalım doğayı korumaya. Korumaya başlamadan önce eski haline getirmeyi başaralım. Her seçim döneminde ‘bu yılın sonunda Ergene’de balık tutucağız’ deyip hiçbir iş yapmamakla, sıfır atık projeleri olmuyor. O nedenle samimiyet sorunu var” ifadelerini kullandı.

“PARA İÇİN DEĞİL DOĞA İÇİN POŞETİ BIRAKIN”

Vatandaşların para verme çekincesinden değil, poşetin doğaya zararlı olduğu için poşet kullanmayı bırakması gerektiğini de sözlerine ekleyen Gökerküçük; “Şunu bilelim ki doğa kirlenirse insan da yok olur. O nedenle yıllardır uygulanan bir politika olan ‘kirleten öder kardeşim’ yöntemi yanlıştır. Böyle bakınca poşetin de para ile satılması yanlış bir uygulamadır. Parası olan poşet kullanabilir, fabrikasının zehrini doğaya salabilir, tarlasına zehri saçabilir, çöpünü sokağa atabilir mantığı ortaya çıkıyor ama doğru değil. Çünkü doğa parayla korunmuyor. Bu nedenle çocuklarımızdan miras aldığımızı söylediğimiz doğaya zarar vermeye son verelim artık” dedi.

http://www.hudutgazetesi.com/haber/52194/doga-parayla-korunmaz.html?fbclid=IwAR2TmDP75-BiwMJNmcAxNv8ZDXrmXH4WFF0fWwtaOQXQqdISjvsMn4pSWrI

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.
Sayfa başına git